Politička kriza dovela do otkazivanja rezervacija od strane stranih turista i značajnog smanjenja prometa u turističkom sektoru.
Turistički sektor u Srbiji se suočava s ozbiljnim izazovima usled tekuće političke krize.
Prema informacijama iz privrednih krugova, gotovo 30% stranih turista je otkazalo svoje rezervacije, dok se kod kongresnih turista taj procenat penje do 40%.
Mnogi kongresi su takođe otkazani zbog nestabilnih političkih prilika, što dodatno pogoršava stanje.
Adekvatne posledice se već beleže, s padom prometa u rent-a-car agencijama od čak 40%.
Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije, naglasio je da su poslenici u turizmu situaciju poredili sa onom tokom pandemije
COVID-19.
Na nekim strukama privrede podeljeni su stavovi o uticaju političke krize na ekonomske rezultate tokom prvog kvartala 2025. godine, ali su svi saglasni da bi dugotrajno odsustvo rešenja moglo dovesti do ozbiljnih posledica u narednom periodu.
Seničić je istakao da su rezultati u februaru i martu ove godine znatno slabiji, dok je januar beležio rast turista od oko 16%.
Prvi znakovi krize postali su očigledni kada su neke države savetele svoje građane protiv putovanja u Srbiju.
Seničić je takođe upozorio da, ako se trenutni trend nastavi, opstanak mnogih u turističkoj industriji postaje neizvestan, posebno s obzirom na odsustvo planiranih državnih vaučera za podsticaj domaćim turistima.
Posledice političke krize već su se odrazile na plate i zapošljavanje, a prema nekim procenama, postoji rizik od smanjenja plata i otkaza.
Ukoliko ovakvo stanje potraje, turistički privrednici bi mogli zatražiti pomoć države, međutim, naglašava se da će morati da se razmotre drugačiji modeli podrške nego što su to bili mere tokom pandemije.
Dok je turistički sektor u teškoćama, drugi delovi privrede izjavljuju da状 ajde do sada nisu doživeli tako drastične posledice, ali upozoravaju da bi nastavak protesta mogao pogoršati situaciju i u njihovim oblastima.